Sedemdesiatnici

Spišská Nová Ves - stretnutie sedemdesiatnikov
Pozvánka


Na túto výšivku sme sa podpísali.

 

Pomaturitné stretnutie po 52.rokoch od maturitnej skúšky 24.mája 2013
v Spišskej Novej Vsi - sedemdesiatnici .

Milé spolužiačky, spolužiaci!
(Uvítací príhovor A. Jánošíkovej - Švajkovej.)

Všetkých vás srdečne vítam v srdci Spiša v meste Spišská Nová Ves, ktorá je vstupnou bránou do Slovenského raja a prajem vám , aby ste sa u nás cítili ozaj ako v raji. Teší nás – Jarmilu, Irenku i mňa, že ste prijali naše pozvanie, aby sme si spoločne pripomenuli krásne študentské časy a našu sedemdesiatku. Všetkým sedemdesiatnikom, ktorí ju už oslávili, alebo oslávia želám oceán zdravia, more šťastia, rieku radosti a žiadne starosti. Veď čo je to 70 – veľa a či málo? Spolužiak J. Šmelko mi napísal: „Život je ako pohár, je jedno čím ho naplníš aj tak si ho nakoniec vypiješ sám.“ A aj tieto stretnutia sú  takým nastavením zrkadiel nášho života – pohľad do minulosti, ale aj budúcnosti. Zdvihnime čaše a pripime si na zdravie a ešte krajšiu, pokojnejšiu časť života ktorá je pred nami.

Veľa spolužiakov, sa takýchto našich stretnutí nedožilo. Možno sedia na obláčiku, tíško nás pozorujú a tešia sa s nami. Nezabúdame na nich. Prosím povstaňte a venujme im tichú, milú spomienku.

Pretože ste mnohí v Spišskej Novej Vsi prvýkrát, chcem vám  povedať pár slov o našom meste. Je staré 750 rokov, žije v ňom 37 tisíc obyvateľov. Mesto má sedem krásnych kultúrnych pamiatok: Je to chrám Nanebovzatie Panny Márie zo 14. storočia, vzácnosťou je veža vysoká 87 metrov - najvyššia na Slovensku. Ozdobou mesta je šošovičkovité námestie – plné zelene, ktoré meria 2700 metrov a je najväčšie v Európe. Reduta – to je náš kultúrny stánok, Radnica – v nej sídli zastupiteľstvo, Provinčný dom a Levočská brána sú zo 14. storočia sa tu schádzali pani zo 14 Spišských miest. Veľmi známe a medzi Spišiakmi sú obľúbené Spišské trhy, ktoré sa konajú v júli – majú už dlhodobú tradíciu. Turistov veľmi zaujíma – nový gréckokatolícky kostol, je v ňom krásna mozaiková výzdoba. Atrakciou je aj ZOO, minulého roku pribudlo nové terárium. Verím, že sa u nás budete dobre cítiť, prajem vám príjemnú pohodu a krásny zážitok.