Spolužiaci a ja

Dátum: 23.11.2014 | Vložil: Ján Trojanovič

Pedagogická škola v Košiciach bola kvalitou výučby jej profesorov na vysokej úrovni.Výchovou a výučbou pripravila pre život a pedagogickú prax absolventov,ktorí na svojom pôsobisku - školách boli úspešní.Mnohí z nás ostali učiť na prvom stupni Základnej školy,mnohé ženy boli úspešné elementaristky.Niektorí z nás úspešne ukončili vysokoškolské vzdelanie a vyučovali na druhom stupni ZŠ.Poznám niekoľko starších spolužiakov - absolventov PŠN,ktorí boli úspešní aj vo verejnej sfére,v metodických orgánoch Pedagogických stredísk úspešne reprezentovali svoje školy a okres,boli aj riaditeľmi škôl.
V okrese Košice - okolie to boli napr.J.Servanský,F.Kuruc,Š.Somoray,F.Gobl,R.Kovarik,J.Šlosiarik,S.Gašpár,J.Nickel a možno aj iní,na ktorých si teraz nespomeniem.So mou na ZŠ Družstevná pri Hor učili napr.E.Vallová - Bednáriková,V.Bistíková - Pavlová,M.Kurucová a A.Košelyová - Dubíková.
Stručne z mojej pedagogickej činnosti :
Učiť som začal 1.9.1961 a po 52 rokoch som pedagogickúprácu ukončil 30.6.2013.Pôsobil som stále na tej istej škole ZŠ Družstevná pri Hornáde okres Košice okolie /predtým vidiek/. V roku 1970 som ukončil vysokoškolské štúdium na PF UPJŠ v Prešove aprobáciou Prírodopis a Základy poľnohosp.výroby /teraz Pestovateľské práce /. Ako mladý učiteľ som sa venoval športu a popri svojej aprobácii som učil aj telesnú výchovu a športové hry.So žiakmi som sa zapájal do rôznych súťaži,napr.hádzaná,atletika,futbal,hokej a iné.Najvýraznejší úspech som dosiahol v hokeji,keď mladší a starší žiaci získali 4 krát majstra okresu v rokoch 1972 až 76 a starší žiaci boli úspešní aj na krajskej súťaži,kde získali už za pôsobenia hokejových tried postupne 3.,4.,5. a 6. miesto.
30 rokov som učil žiakov dopravnú výchovu a viedol dopravný krúžok.Žiaci našej školy ako majstri Slovenska reprezentovali republiku aj na európskej dopravnej súťaži poriadanej FIA v rôznych krajinách Európy a získali rôzne umiestnenia - Winterthur 15. miesto,Lisabon 12.miesto,Praha 3.miesto Sarajevo 15.miesto, Madrid 5.miesto Skopje 16. miesto Paríž 10.miesto,Licheň /pri Krakove/ 8.miesto.
Pri Pedagogickom stredisku v okrese som viedol Kabinet Pestovateľských prác a neskôr Kabinet Prírodopisu.
Svoje poznatky z bohatej činnosti som spracoval formou Pedagogického čítania,ktoré organizovalo MŠ SR.Moje tri práce postúpili na slovenské kolo v Bratislave.V 41.ročníku roku 1998 som získal 1.miesto prácou Využitie hier "Zábavného prírodopisu " vo výchovno - vzdelávacom procese a vo voľnom čase žiaka.V 42. ročníku v roku 1999 znovu prvé miesto za prácu Tvorenie a využívanie hier v prírodopise - zoológii - na ZŠ.A v 43 ročníku som získal tretie miesto za prácu Ochrana prírody,zákony a chránená príroda okresu Košice - okolie.